Aktualności 2016

  • Rząd zrezygnował z wprowadzenia jednolitego podatku

    środa, 28 grudnia 2016

    Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem. "Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego" – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

    "W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców. Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji. Praca Przedsiębiorców wiąże się z licznymi ryzykami oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie, np. umowy o pracę" – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

    "Chcemy przeciąć tą decyzją wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce. W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego, podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą. Wszystkim zaangażowanym w prace studyjne, analityczne i konsultacyjne związane z koncepcją jednolitego podatku chciałbym bardzo serdecznie podziękować" – dodał wicepremier.

    czytaj więcej
  • Premier powołała Szefa Administracji Skarbowej

    środa, 14 grudnia 2016

    Premier Beata Szydło powołała Mariana Banasia na szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Szef KAS nadzoruje dyrektorów izb administracji skarbowej, naczelników urzędów skarbowych oraz urzędów celno-skarbowych. Do jego zadań należy m. in. realizacja budżetu państwa w zakresie ustalonym dla KAS, koordynowanie kontroli celno-skarbowych oraz kształtowanie polityki kadrowej i szkoleniowej w jednostkach organizacyjnych KAS.

    czytaj więcej
  • Pomoc dla firm, którym nie płacą kontrahenci

    poniedziałek, 5 grudnia 2016

    Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu nieściągnięte od dłużników kwoty. Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan nowe przepisy, choć trudne w stosowaniu, powinny ulżyć tym firmom, którym krajowi kontrahenci biznesowi nie płacą na czas.

    czytaj więcej
  • Bliżej do wspólnej podstawy opodatkowania osób prawnych

    wtorek, 29 listopada 2016

    Wprowadzenie obligatoryjnej wspólnej podstawy opodatkowania dla przedsiębiorstw działających transgranicznie w Unii Europejskiej to dobre rozwiązania, jednak zbyt ogólna regulacja może rodzić problemy z implementacją do systemów krajowych – uważa Rada Podatkowa Konfederacja Lewiatan.

    czytaj więcej
  • Skomplikowane uproszczenia podatkowe

    czwartek, 24 listopada 2016

    Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił tzw. konstytucję dla biznesu. Zapowiedział w niej szereg ułatwień dla firm. Analiza niektórych propozycji ustawy dotyczących uproszczeń podatkowych prowadzi do wniosku, że rozumienie pojęcia uproszczenia rozliczeń i zmniejszenia obciążeń wymaga doprecyzowania - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

    czytaj więcej
  • Rząd reaguje na głos Lewiatana

    czwartek, 24 listopada 2016

    Ministerstwo Rozwoju przyznało się do błędu i wycofuje się z ogłoszonych kilka dni temu propozycji dotyczących rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków na samochody.

    czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 ... 6 następna